Sięgam po książkę z krwistoczerwoną okładką i czytam rekomendację Katarzyny Bondy, która obiecuje, że po tej lekturze będę zbierać szczękę z podłogi. Uśmiecham się pod nosem, bo przecież tyle się już przeczytało, że aż tak to chyba nie będzie.

tabloid„Tabloid. Śmierć w tytule” to książka napisana przez dwóch dziennikarzy „Gazety Wyborczej”: Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego. I przyznaję, że to naprawdę kawał dobrej, dziennikarskiej, reporterskiej roboty. Faktycznie zbierałam szczękę z podłogi.

Książka została oparta na faktach. Autorzy na początku informują, że niektóre tylko nazwiska zostały zmienione, jednak wszystko, co tutaj napisano, zdarzyło się naprawdę. I to jest najbardziej przerażające.

Autorzy przedstawili historię zabójstwa Krzysztofa Mrugały, właściciela buskiego kantoru. O zabójstwo zostaje podejrzana jego żona. Trafia do aresztu. Na zewnątrz pozostają jej dwie córki Aneta i Bożena. Książka ukazuje tragedię rodzinną oraz wpływ jednego z najpopularniejszych tabloidów na rozwój wypadków. Przerażające jest to, jaką siłę mają tego typu media. Autorzy oprócz sytuacji rodzinnej Mrugałów dokładnie opisują początki tabloidów w Polsce. Skóra cierpnie podczas czytania. Nie można się oderwać i z przerażeniem przewraca się następne strony.

Język reportażu (bo chyba tak należałoby określić tę książkę) jest typowo dziennikarski – zwięzły, konkretny, lapidarny, bez upiększeń. Ma się wrażenie dobrej, solidnej pracy dziennikarskiej. Ponadto jest to przerażające świadectwo naszych czasów. Pracownicy tabloidów są jak sępy, szukają świeżej krwi, a wszystko po to, by nakład się dobrze sprzedawał. Nie ma tu miejsca na moralność, etykę zawodową czy jakiekolwiek ludzkie skrupuły. Przedstawione zdarzenia nie muszą być prawdziwe, jedyne co muszą, to przyciągać czytelników spragnionych sensacji.

Grzegorz Lindenberg tak je określił: „To przestały być gazety rozrywkowe. Stały się potworami. Rozbudzanie fobii, łamanie wszelkich zasad. […] Szczują, podważają międzyludzkie zaufanie, odzierają ludzi z godności”. [1]

A jak bardzo można zniszczyć komuś życie jednym artykułem? Przeczytajcie, bo naprawdę warto. O historii morderstwa w Busku przed laty pewnie każdy słyszał, ale mało kto wie, jaka tragedia rozegrała się w domu Mrugałów, co przeżywały jego córki, co czuła żona niewinnie osadzona w więzieniu. To jedna z książek, które naprawdę powodują zbieranie szczęki z podłogi.

Źródło: http://anna-sakowicz.blog.pl/2015/07/01/tabloid-smierc-w-tytule/