Trwa dobra passa polskiego filmu dokumentalnego. Jubileuszowy 55. Krakowski Festiwal Filmowy wygrały trzy polskie filmy i do tego wszystkie zostały zrealizowane przez kobiety. Wcześniej dwa polskie dokumenty otarły się o Oscara.

Nie spada popularność reportażu literackiego, który zawsze był polską specjalnością. Czy to oznacza, że prawda jest w cenie? Z drugiej strony tabloidy, portale plotkarskie dostarczają nam codziennie dawkę nadinterpretacji, przeinaczeń, półprawd i zwyczajnych kłamstw. To również cieszy się popularnością. Kulisy „tabloidowej” zbrodni opisują Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski w kryminale opartym na faktach „Tabloid. Śmierć w tytule”. A prawda, która rani? Reporter czasem wie więcej niż prokurator. Czy zawsze może tę wiedzę wykorzystać? Czy ma prawo pisać książkę, kiedy jego bohaterowie tego nie chcą? Jak daleko jeszcze można się posunąć, aby zainteresować widza czy czytelnika? Jaka jest cena prawdy?
O tym dyskutują: Magdalena Grzebałkowska – reporterka, autorka biografii „Ksiądz paradoks”, „Beksińscy. Portret podwójny” oraz reportażu „1945. Wojna i pokój” Karolina Bielawska – reżyserka, autorka filmu „Mów mi Marianno” Urszula Antoniak – reżyserka, autorka filmu „Strefa nagości” Magdalena Wichrowska – filozofka i filmoznawczyni, autorka książki „Szukając prawdy. Problem poetyki w polskim filmie dokumentalnym po roku 1989″ Piotr Głuchowski – reporter, współautor książki „Tabloid. Śmierć w tytule”
Zapraszam:
Zrzut ekranu 2015-06-18 o 22.38.35