Sąd Apelacyjny w Krakowie wyrokiem z 12 lipca 2012 roku podtrzymał w całości wyrok Sądu Okręgowego w Kielcach w sprawie morderstwa Krzysztofa Mrugały. Po raz kolejny nasza mama została oczyszczona z ciążących na niej zarzutów. Jak wiele błędów poczyniono w śledztwie pokazuje między innymi fakt, że dwaj inni oskarżeni również zostali uniewinnieni od udziału w morderstwie mojego taty – mówi Aneta Mrugała. 

Po blisko 8 latach, ta bulwersująca sprawa doczekała się finału. Sąd Okręgowy w Krakowie podtrzymał rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Kielcach. Wyrok jest prawomocny i nie przysługuje od niego odwołanie.

– Mamy ogromną satysfakcję, że przeszłyśmy przez to piekło i że Sądy nie miały wątpliwości co do udziału naszej mamy w całym zdarzeniu – mówi Aneta Mrugała. Dziś jesteśmy silniejsze niż kiedykolwiek i będziemy kontynuować naszą walkę o prawdę. Niewiarygodne, że w naszym kraju, w środku cywilizowanej Europy, bez powodu można trafić do aresztu i już z niego nie wyjść. Smutno mi natomiast, że do tej pory, przez tyle lat nikt nie poniósł konsekwencji za śmierć i cierpienie naszej mamy. To pokazuje w jak wielkim kryzysie znajduje się nasze Państwo – dodaje Aneta Mrugała.

 Krzysztof Mrugała został znaleziony martwy za swoim domem w Busku-Zdroju na początku listopada 2004 roku. Został brutalnie pobity i śmiertelnie postrzelony. Przestępcy skradli kosztowności w dużej kwocie. Przez blisko dwa lata śledczy nie mieli śladów. Dopiero po przekazaniu sprawy do Prokuratury Okręgowej w Kielcach na początku 2006 roku sprawa ruszyła z miejsca. Dorota Mrugała została oskarżona o zlecenie morderstwa swojego byłego męża. Wraz z nią do aresztu trafili dwaj przyjaciele rodziny. Oskarżona zmarła w areszcie na rozległy zawał serca, jeszcze przed rozpoczęciem procesu.

– Przykro mi, że przez tyle lat, do ostatniej chwili, zupełnie nie mogliśmy liczyć na pomoc rodziny od strony ojca – mówi Aneta Mrugała. Dziś współtworzymy ruch społeczny Niepokonani, za chwilę powstanie fundacja do wspierania osób pokrzywdzonych przez Wymiar Sprawiedliwości imienia naszej mamy. Zbieramy kapitał polityczny współpracując z posłami i senatorami. Chcemy zmienić prawo i sposób działania Wymiaru Sprawiedliwości. Naszą sprawą zainteresowaliśmy już Kancelarię Premiera, Ministerstwo Sprawiedliwości, Prokuraturę Generalną. Wspierają nas media i szereg instytucji. Założyłyśmy stronę www.dorota-mrugala.com , gdzie na bieżąco informujemy o postępach w sprawie. Złożyłyśmy pierwsze pozwy przeciwko Skarbowi Państwa, także przeciwko ludziom którzy nas zniszczyli, gazetom – dodaje.

– Ale to nie koniec. Jeśli zajdzie potrzeba dotrzemy nawet do Strasburga. Pracy na pewno nam nie zabraknie – dodaje Bożena Mrugała.

/Łukasz Białkowski/

za pomocą Córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej matki | busko.com.pl